Recenzja CRS326-24G-2S+RM

Jakiś czas temu wpadły nam w ręce nowe przełączniki Mikrotik z serii CRS3xx – CRS326-24G-2S+RM. W poniższym tekście znajdziecie krótki opis tego modelu wraz z wrażeniami.

crs326-24G-1
CRS326-24G

Co mówi nam nazwa modelu.

Zacznijmy od końca – RM oznacza, że mamy tu konstrukcję przystosowaną do montażu w szafach rack. 2S+ określa, że na pokładzie znajdując się 2 porty SFP+ pozwalające na użycie ich jako porty 10Gbit. 24G – mamy 24 porty miedziane 1Gbitowe. Na koniec CRS326 – w tym przypadku mamy urządzenie mogące pracować jako klasyczny przełącznik lub jako hybryda.

Jako przełącznik urządzenie możemy konfigurować gdy jest pod kontrolą SwOS lub RouterOS

Jako router tylko gdy uruchomimy je w trybie RouterOS.

SwOS vs RouterOS

To nazwy systemów operacyjnych stworzonych przez Mikrotik. SwOS to system do zarządzania stricte przełącznicami Mikrotik, dostępny jest na części urządzeń CRS oraz jako podstawowy i jedyny w seriach CSS. Posiada dość ograniczone metody zarządzania: jedynie przez WWW, brak wsparcia dla SNMP i wiele innych.

RouterOS to system znacznie bardziej rozbudowany, posiada bogaty wachlarz metod dostępu i konfiguracji. Pozwala na konfiguracje zarówno funkcjonalności przełączania jak i innych typu routing, VPN etc.

Osobiście polecam stosowanie jedynie RouterOS. W szczególności dotyczy to urządzeń nowszych w tym CRS3xx z zastosowaniem nowego oprogramowania dostępnego w gałęzi current (obecnie 6.42.6)

Specyfikacja sprzętowa

Architektura – ARM

Taktowanie procesora – 800MHz

Switch Chip – Marvell-98DX3236

Liczba rdzeni – 1

Porty Ethernet 1000 – 24

Porty SFTP+ – 2

Pełna specyfikacja dostępna jest na stronie: htps://mikrotik.com/product/CRS326-24G-2SplusRM

Schemat blokowy:

CRS326-24G

Wsparcie:

  • 16K tablica hostów
  • VLAN, port security
  • port isolation
  • access control list
  • broadcast storm control
  • rapid spinning tree protocol
  • port security
  • access control list

Zapewnione jest wsparcie dla JumboFrame (wykorzystywanego m.in. przy połączeniu hostów do LUN iSCSI).

Dzięki portowi PoE-in możliwe jest uzyskanie redundancji zasilania.

W zestawie, poza urządzeniem otrzymujemy zasilacz 24V, 1.2A i uszy do montażu w szafie rack.

Wydajność:

Według Mikrotik wydajność urządzenia przedstawia się następująco:

CRS326-24G -2

Podczas testów nie zauważyliśmy problemów wydajnościowych związanych z przełączaniem. Niestety ze względu na ograniczone możliwości infrastruktury do testów (po stronie serwerów) nie udało nam się potwierdzić czy dane producenta są w pełni osiągalne. Podczas testów nie zaobserwowaliśmy problemów ze stabilnością oraz wydajnością.

Zdjęcia urządzenia

Zrzuty z okien konfiguracji (RouterOS)

Podsumowanie

Przełącznik CRS326 wydaje się dobrym wyborem dla niewielkiego biura, jak i średniej wielkości firmy jako przełącznik segmentowy (jako przełącznik bliżej rdzenia infrastruktury, agregujący ruch z CRS326 , lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie np. CRS317-1G-16S+RM – niedługo może uda nam się opisać go na MikrotikAcademy). Dzięki portom SFP+ możemy łatwo zapewnić uplink do przełącznika na poziomie 20Gbit poprzez zastosowanie agregacji portów (bonding) 2xSFP+. W większości przypadków jest to wartość aż ponadto wystarczająca. Jako minus należy wskazać, że większość dużych organizacji do zabezpieczenia portów Ethernet wykorzystuje 802.1x – niestety w urządzeniach Mikrotik nadal go brakuje.

Jeśli do tego zestawimy opisane możliwości z ceną na poziomie 200USD (ok 750zł brutto) otrzymujemy dobry produkt za rozsądną cenę.