MikroTik Audience – subiektywna opinia
Dziś chciałbym podzielić się z Wami moimi subiektywnymi wrażenia dotyczącymi jednej z najnowszych premier MikroTik. Tym razem na testy poszedł zestaw dwóch urządzeń MikroTik Audience (jeden z LTE Cat6, drugi bez).
Początkowo podchodziłem do zapowiedzi tego urządzenia negatywnie. Stwierdzenia typu „super zasięg” itp. nie robiły wrażenia, a wskazywały na marketing. Pod kątem zasięgu, w większości obawy się sprawdziły – fizyki nie da się oszukać. Jakość połączenia klienta typu telefon/ laptop praktycznie nie uległa zmianie, w porównaniu z MikroTik cAP ac czy wAP ac. Urządzenie nie zapewnia realnie „lepszego” pokrycia niż inne, o podobnym zysku anteny (moc nadawania jest ograniczona ustawowo, zatem nic nie mogło się wydarzyć).
Jednak Audience ma w zanadrzu coś jeszcze – trzeci dedykowany interfejs bezprzewodowy pracujący w paśmie 5GHz do połączenia kolejnych urządzeń. To w połączeniu z estetyczną obudową stanowi ciekawe rozwiązane w mieszkaniach, domkach i małych biurach, gdzie z jakiejkolwiek przyczyny brakuje infrastruktury kablowej.
Kilka parametrów technicznych:
CPU – IPQ-4019 (arm), 4 cores, 716MHz
RAM – 256MB
Moduł 2.4GHZ – IPQ-4019 (n, 2×2 MIMO)
Moduł 5GHz – IPQ-4019 (ac, 2×2 MIMO)
Moduł 5GHz – QCA9984 (ac wave 2, 4×4 MIMO)
2 x RJ45 1Gbit/s
Zasilanie: Passive PoE / jack (24-57V)
Sprzętowe wsparcie IPSEC – tak / ograniczone / max 400Mbit/s
(https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:IP/IPsec#Hardware_acceleration )
Postanowiłem nieco przemeblować moje mieszkanie pod kątem tych urządzeń i zastąpić dotychczasową instalację dwoma Audience.
Założenie było proste:
Jeden Audience będzie routerem i będzie mieć dostęp do Internetu za pomocą RJ45. Na dwóch interfejsach bezprzewodowych, skonfigurowanych w CAPsMAN będzie AP, a na drugim porcie Ethernet będzie podłączony do domowego NAS.
Drugie urządzenie będzie ustawione w oddalonym pokoju, gdzie zawsze był problem z wydajną transmisją bezprzewodową. Za pomocą trzeciego interfejsu (802.11 ac wawe2 4x4MIMO) Audience połączy się z pierwszym, a na pozostałych interfejsach bezprzewodowych będzie AP analogicznie jak pierwszy. W jego przypadku dwa wolne porty przeznaczyłem na połączenie z komputerami w pokoju/ biurze.
Link dedykowany pomiędzy dwoma Audience został zestawiony w kanale 80MHz w standardzie 802.11ac (możliwa jest agregacja do 160MHz).
Pierwsze wrażenia:
Już na początku spotkało mnie miłe zaskoczenie. Dzięki możliwości zastosowania czystej częstotliwości dla połączenia Audience pomiędzy sobą, wydajność linku testowanego jednocześnie w obu kierunkach wyniosła ok 350Mbit/350Mbit. Z mojej perspektywy w jest to pełni wystarczające i zakładam, że w 99% przypadków będzie tak także u Was.
Przy zmianie na kanał o szerokości 80MHz w testach udało się uzyskać:
W jednym kierunku: 480Mbit/s
W obu kierunkach w tym samym czasie: 200Mbit / 180Mbit
Wyniki uzyskane przy SNR: 45dBm -58 dBm / -61 dBm
Dodatkowo, gdy połączymy dobrze dopracowane Wifi z pozostałym funkcjami RouterOS, użycie MikroTik Audience stanowi bardzo ciekawy sposób na poprawienie działania sieci bezprzewodowych w domach i małych biurach.
W Audience, tak jak w każdym innym urządzeniu z RouterOS mamy m.in. tunele IPSEC, PPP, QoS, routing statyczny i dynamiczny, kontroler sieci bezprzewodowej CAPsMAN, radius (user-manager), IPv6 i wiele innych.
Reasumując – Audience został już u mnie w domu 😊
Poniżej kilka zdjęć:
Wielkie podziękowania dla Wisp.pl za użyczenie urządzeń do testów. Miało być „wypożyczenie” ale tym razem będzie zakup.
Link do modelu bez LTE :
https://www.wisp.pl/p7260,mikrotik-audience-wifi-rbd25g-5hpacqd2hpnd.html
Link do modelu z LTE :
https://www.wisp.pl/p7261,mikrotik-audience-lte6-kit-wifi-rbd25gr-5hpacqd2hpnd-r11e-lte6.html