Test RB4011 z modułem Wifi 802.11 ac wave2 (4×4 MIMO)
Wstęp
Najnowszy RouterBoard Mikrotik RB4011 o oznaczeniach: RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN to wydajny router z dużymi aspiracjami w części bezprzewodowej.
Model posiada wydajny procesor w architekturze ARM Cortex A15 znany z modelu RB1100AHx4 działający wspólnie z 1GB pamięci RAM.
Wewnątrz zainstalowano dwa moduły radiowe: 2.4 GHz i 5GHz. Ten drugi działa w standardzie 802.11 ac wave2 i posiada 4×4 MIMO. Warto zauważyć, że jest to pierwszy raz, kiedy Mikrotik zastosował taki układ. Dołączył w ten sposób do grona innych producentów mających w ofercie access pointy do zastosowań w “gęstych środowiskach”.
Dodatkowo urządzenie wyposażone jest w 10 portów 1Gbit i jeden port SFP+ (10Gbit)
Architektura | ARM 32bit |
Procesor | AL21400 |
Ilość rdzeni | 4 |
Taktowanie procesora | 1.4 GHz |
Wymiary | 228 x 120 x 30 mm |
Poziom licencji RouterOS | 5 |
System operacyjny | RouterOS |
Ilość pamięci RAM | 1 GB |
Ilość pamięci (NAND) | 512 MB |
Interfejsy
Do dyspozycji jest 10 portów 1Gbit. Są one podłączone do RB za pomocą dwóch układów przełączających. Niestety nie wspierają one zaawansowanych funkcjonalności, przez co często konieczne okaże się korzystanie z CPU do obsługi L2 (RTL8369SB). Dodatkowo połączenie układów odbywa się za pomocą magistrali 2.5Gbit, co przy bardziej wysyconych środowiskach stanowi wąskie gardło.
Jest także port 10Gbit połączony bezpośrednio do CPU w standardzie SFP+
Jako duży minus należy odnotować brak portu USB.
Zachęcam do przeanalizowania poniższego diagramu:
Moduły bezprzewodowe
Mikrotik zainstalował dwa moduły dla sieci bezprzewodowych.
Karta pracująca w 2.4GHz to dobrze znany R11e-2HnD charakteryzujący się stabilną pracą. Posiada on 2 chain (2×2). Współpracuje on z anteną 3dBi.
Ciekawy jest za to drugi układ. Mikrotik po raz pierwszy w swoich urządzeniach wykorzystał chip z 4×4 MIMO działający w standardzie 802.11 ac wave2. Ten krok pokazał, że Mikrotik ma ambicje być w gronie vendorów posiadających punkty dostępowe dla środowisk z dużym zagęszczeniem klientów. Dzięki MU-MIMO (Multi User Mimo) znacznie wzrosła ilość obsługiwanych jednocześnie klientów przez moduł radiowy. W praktyce, nie powinno być problemu z obsługą nawet 100 urządzeń per moduł !!!. Anteny podłączone do tego modułu są opisane jako posiadające zysk 3dBi.
Jako minus można zapisać brak możliwości odkręcenia anten i ich łatwej wymiany na inne.
Wydajność
Wydajność L3
W testach L3 możliwe było przeroutowanie 4Gbit (ograniczenia środowiska testowego) ruchu przy obciążeniu procesora na poziomie 65%-70% (przy 15 regułach IP->Firewall, 1500 byte)
Wydajność IPsec
Dzięki wsparciu sprzętowemu dla IPsec, RB4011 wydaje się być bardzo dobrym wyborem do zastosowania jako koncentrator VPN. Testy wykazały przepustowość 1,7-1,8 Gbit (przy AES-256-cbc, sha256; utylizacja CPU 90%-100%).
Wyniki testów potwierdzają dane przedstawione przez producenta.
Chłodzenie
W tym modelu zdecydowano się na chłodzenie pasywne. Obudowa, a w szczególności jej tylna część, stanowi radiator (urządzenie jest dość ciężkie jak na swoje wymiary).
Niestety poskutkowało to dość mocnym nagrzewaniem się całości, co może sprawiać problemy w użytkowaniu.
Zasilanie
RB4011 można zasilać niezależnie, poprzez wtyk jack z tyłu obudowy, jak i poprzez PoE in dostępne na Eher1. Znany i dobrze działający schemat pozwalający na zastosowanie scenariusza z redundantnym zasileniem.
Port konsolowy
Port konsoli został umieszczony z tyłu urządzenia w dość niefortunny sposób. Mogą występować problemy z dostępem do niego. Wtyk znany z większości urządzeń Mikrotik (poza CCR) a’la RJ45
PoE out
Wyprowadzenie zasilania na dodatkowe urządzenie możliwe jest poprzez ostatni port Ether10. Maksymalne napięcie to 57V (uzależnione od napięcia wejściowego).
Podsumowanie
RB4011 stanowi ciekawą alternatywę do zastosowania. Sprawdzi się zarówno jako router w małej lub średniej firmie, jak i urządzenie dla zaawansowanego użytkownika domowego. Wydajny procesor, nowoczesny układ Wifi i bezgłośna praca to z pewnością duże atuty tego sprzętu.
Polecane zastosowania:
- router brzegowy,
- zaawansowany AP,
- koncentrator VPN (IPsec)
To, w połączeniu z niewielką jak na tę klasę ceną, zachęca do dołączenia tego modelu do listy zakupów przy wdrożeniach i modernizacjach.
Ps. Dziękujemy WISP.pl za udostępnienie sprzętu na cele tej recenzji.
Zaproszenie na MBUM#3
Zapraszamy już 25 stycznia 2019 do Krakowa na trzecią edycję konferencji Mikrotik Beer User Meeting
Więcej szczegółów na stronie: https://mbum.pl